Yeşil çay için çay içmenin daha fazla yolu vardır.

Yeşil çayın birçok faydası vardır ve çay içmenin doğru yolu daha az olmamalı

1. Yeni çay içme

Yeni çay için kısa süreden dolayı, içeriyor. Daha gereksiz polifenoller, aldehit, alkol ve yumuşak melasty sınıfı ve diğer maddeler, mide problemlerini indüklemesi kolay olan insan gastrointestinal mukozası üzerinde güçlü bir uyarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle, yeni çay daha az içmeli ve yarım aydan daha az depolanan yeni çay içmekten kaçınmalıdır.

2. Çay içme

Çay yaprakları, yetiştirme ve işleme işlemi sırasında böcek ilaçları gibi pestisitlerle kirlendiğinden, çay yapraklarının yüzeyinin belirli bir kalıntısı vardır. İçmeyin .

3. Aç karnına çay içmek

aç karnına çay içmek, mide suyunu seyreltebilir, sindirimi azaltabilir ve yüksek su emme oranını azaltabilir, bu da büyük miktarda kötü bileşenle sonuçlanabilir. Çay, baş dönmesine, paniğe, zayıf ellere ve ayaklara, vb. Semptom.

4. Yemeklerden sonra çay içme

Çay büyük miktarda tannik asit içerir. Tanik asit, gıdadaki demirle reaksiyona girebilir, çözülmesi zor olan yeni maddeler üretebilir ve İnsan vücudu insan vücudunun eksikliğinden yoksundur. Demir, hatta anemi. Doğru yöntem, yemeklerden bir saat sonra çay içmektir.

5. Ateş içme çayı

Çay, vücut sıcaklığını yükseltme etkisi olan çay kriketleri içerir. Ateşli hastalar için çay içmek “ateşe sulama” ile eşdeğerdir.

6. Ülseri olan hastalar çay içiyor

Kahve, gastrik asit sekresyonunu teşvik edebilir, gastrik asit konsantrasyonunu artırabilir ve ülserleri ve hatta perforasyonu indükleyebilir.

7. Menstrüasyon sırasında çay içmek

Menstrüasyon sırasında çay içmek ve menstrüel sendromu indükleyebilen veya ağırlaştırabilecek güçlü çay içmek. Tıp uzmanları, çay içmeyenlerle karşılaştırıldığında, çay alışkanlıkları içme şansının 2,4 kat daha yüksek ve günde 4 fincan çay içme çayı 3 kat arttığını bulmuşlardır.

8. % değişmeden kalır

İklim dört mevsimde farklıdır ve çay türleri buna göre ayarlanmalıdır. İlkbaharda çay içmeniz tavsiye edilir. Çiçek çayı, bir kış için vücutta biriken soğuk kötülükler yayabilir ve insan vücudunun doğumunu teşvik edebilir; yaz aylarında yeşil çay iç, yeşil çay acı ve soğuktur, ısıyı temizleyebilir , ısıyı ısıtın, detoksifiye etme, gastrointestinal fonksiyonu arttırın, sindirimi teşvik edin, ishali önleyin ve ishali önleyin ve ishali önleyin. Deri ağrısı enfeksiyonunu, vb. Sonbaharda yeşil çay içilmesi tavsiye edilir. Yeşil çay soğuk veya sıcak değildir. Vücuttaki kalan ısıyı tamamen ortadan kaldırabilir, tatlılığın tatlılığını geri kazanabilir ve insanları ferahlatıcı hale getirebilir. Belli bir besleyici işlev vardır.

Yeşil çayın doğru demleme yöntemi

1. Yeşil çay demlenirken, su sıcaklığı yaklaşık 80 ℃ ~ 90 ℃ olarak kontrol edilir. Yeşil çay tozu demiyorsanız, yaklaşık 40 ° C ila 60 ° C’de ılık su ile demleyin Bölüm, 450cc haşlanmış su ile 2 gram yeşil çay tozudur.

2. Çay yapraklarının ilk balonunu içmeyin, aceleSıcak sudan sonra sallayın ve dökün.

3. Demlenmiş çay 30 ila 60 dakika içinde sarhoş olmalı, aksi takdirde çaydaki besin maddeleri kararsız hale gelecektir.

4. Yeşil çay tozu çok kalın batılmamalıdır, aksi takdirde mide suyunun salgılanmasını etkileyecektir. Aç karnına içmemek en iyisidir.

?