Oluşan Günlük Porselen Ürünleri: Kalıplama yönteminde kalıplama sıkıştırma yönteminin yöntemi ve özellikleri

Döndürme kalıplamasının yöntemi ve özellikleri

Dönme kalıplama genellikle plaka bıçağı kalıplama olarak da bilinen boşluk olarak bilinir. Bu kalıplama yöntemi, kaba boşluk oluşturmak için dönen alçı kalıpları ve model bıçakları oluşturmaktır. Operasyon sırasında, vakum çamur eğitim makinesi tarafından uygulanan çamur bir çamur topuna yapılır ve alçı kalıbına koyar, daha sonra dönen kalıp koltukta alçı kalıplar yapılır ve daha sonra bıçak yavaşça bastırılır. Modelin dönüşüyle, çamur alçı modelinin çalışma yüzeyinde ortaya çıkmaya zorlanır. Fazla çamur, kalıp boyunca bir kesici şeklinde boşaltılır. Bu nedenle, bıçak ağzının şekli ve model çalışma yüzeyinin şekli, boş parçaların iç ve dış yüzeyinin şeklini oluşturur. Model çalışma yüzeyi ile bıçak ağzı arasındaki boşluk, kalınlığı oluşturmak için çamur tarafından doldurulur. boş parçalar.

Dönme kalıplama iç ve dış dönüşe ayrılır. İç dönüşte kullanılan alçı kalıbı içbükeydir ve iç duvarın şekli boş gövdenin şeklidir ve bıçak ağzının kenarının şekli boş gövdenin yüzey şeklidir. Bu tür rotasyon yöntemi Yin model kalıplama olarak da bilinir. Dış rotasyon tarafından kullanılan alçı kalıbı, boşluğun iç yüzeyi, modelin çıkıntılı şekline bağlıdır ve boş gövdenin dış yüzeyi bıçaktan bastırılır. Yang modeli olarak da bilinen bu rotasyon yöntemi. Porselenin özelliklerine göre, kaseler, bardaklar ve çorbalar gibi mallar, yin -karışık boşlukları kullanmak için kullanılmalıdır. Plaka düz mutfakları genellikle Yang kalıp boşlukları tarafından benimsenir, ancak dahili rotasyon oluşturma da vardır.

Dönen kalıplamanın avantajı, ekipmanın güçlü ve büyük veya derin ürünlerden bastırılabilen ekipman olmasıdır. Bununla birlikte, model bıçağının çamurdaki pozitif basıncı küçük olduğu için, çamurun kalıplama nemi yüksektir, bu nedenle vücudun yapısı eşit değildir, zayıf yoğunluk ile sonuçlanır ve ürünün deformasyon oranı daha yüksektir. yuvarlanan.